Zamknij
Type at least 1 character to search
Do góry
skuteczne treści SEO

Jak pisać treści SEO


W treści SEO nie zawsze najważniejsza jest ilość tekstu, a bardziej jego jakość. Czasem treść w długiej formie wręcz jej szkodzi. Może być przesadzona i marnować faktyczne zasoby. Jednocześnie zbyt krótka treść może również zmarnować potencjał. Zatem jak umiejętnie tworzyć te treści tak, aby były jak najbardziej efektywne w rankingach? Kiedy pisać dłuższe, a kiedy krótkie? Na to właśnie pytanie odpowiada niniejszy przewodnik, który ma na celu wskazać Ci kilka prostych zasad, ułatwiających skuteczne tworzenie SEO.

Ale najpierw wyjaśnijmy nasze definicje:

 • Czym jest treść skrócona?
 • Czym jest treść w długiej formie?
 • Treść skrócona a treść długa

Co to jest treść skrócona?

Treść skrócona to mniej niż 1000 słów. Skala rozpiętości jest bardzo szeroka, zatem nawet tekst zawierający poniżej 500 to nadal treść skrócona i co ważne poprawna. 

Co to jest treść długa?

Treść długa to tekst, który zawiera powyżej 1000 słów. Jednak jeśli tematyka będzie tego wymagać to treść może zawrzeć nawet ich i 2000 słów, to już zależy tylko od Ciebie. 

Czy powinienem pisać treść w krótkiej czy długiej formie?

Jeśli zadajesz to pytanie w kontekście SEO to prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, co pomoże Tobie skutecznie wypozycjonować słowo kluczowe – długa czy krótka treść? Takie podejście do zagadnienia jest z Twojej strony słuszne i uczciwe, ale jednak nie powinieneś się skupiać tylko na samej ilości. Zamiast tego, warto zastanowić się ile treści należy napisać, aby zadowolić poszukujących? Poniżej zebraliśmy kilka prostych kroków na napisanie skutecznej treści SEO.


1. Spójrz na ranking.

Wyświetl wyniki wyszukiwania dla wybranego słowa kluczowego. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Jeśli jesteś użytkownikiem popularnych narzędzi SEO, użyj eksploratora słów kluczowych i przewiń w dół do przeglądu SERP:

jak pisać SEO analiza

Jeśli nie posiadasz takich narzędzi, wyszukaj w Google na karcie incognito i używając paska narzędzi SEO Ahrefs, wyświetl wyniki dla swojej docelowej lokalizacji.

treści SEO wyniki

2. Wybierz format treści

Twoje treści prawdopodobnie nie będą spozycjonowane w rankingu, chyba że będą zgodne z oczekiwaniami wyszukiwarek, niezależnie od tego, ile piszesz. Dlatego zwykle najlepiej jest wybrać format treści, który jest już w rankingu. Oto kilka popularnych formatów treści, na które należy zwrócić uwagę:

 • Poradnik
 • Listy
 • Instrukcje obsługi
 • Eksperckie opinie
 • Recenzje
 • Definicje
 • Porównania

Są one dość często używane w pozycjonowaniu i jeśli przykładowo spojrzymy na ranking postów na blogu dla „pozycjonowania e-commerce ” to prawie wszystkie z nich są poradnikami.

jak pisać treści seo

W takim wypadku, również i my powinniśmy napisać poradnik. Przyglądając się rankingowi postów pod kątem kanibalizacji słów kluczowych, zobaczymy mieszankę definicji i porad:

tworzenie treści seo

Jest to słowo kluczowe o mieszanej intencji. W przypadku słów kluczowych o różnych intencjach wybór formatu zależy od Ciebie. Pamiętaj tylko, że niektóre formaty dają lepszą okazję do promowania Twojej firmy niż inne. Idąc tym tropem możesz napotkać problemy z kanibalizacją słów kluczowych za pomocą naszego narzędzia, zatem wówczas bardziej sensowne jest napisanie poradnika niż posta z definicją.


3. Utwórz zarys skoncentrowany na wyszukiwaniu

Konspekt skoncentrowany na wyszukiwaniu to podstawowy plan dla Twoich treści. Czerpie on inspirację z podobnych treści, zajmujących najwyższą pozycję w rankingu. Logika polega na tym, że te treści o najwyższej pozycji są wyraźnie satysfakcjonujące dla wyszukiwarek, więc ich analiza może pomóc Ci zrozumieć, czego chcą. Najlepszym punktem wyjścia dla konspektu skoncentrowanego na wyszukiwaniu jest analiza luki treści. Załóżmy, że chcemy stworzyć przewodnik skierowany na słowo kluczowe „zalej kawę”.

Jeśli weźmiemy poradniki zajmujące najwyższe pozycje w rankingu i połączymy ich adresy URL z narzędziem do zarządzania luką w treści Ahrefs , zobaczymy wszystkie słowa kluczowe, dla których jedna lub więcej z tych stron znajduje się w pierwszej dziesiątce. Patrząc na te słowa kluczowe, możemy zacząć wyodrębniać podtematy do uwzględnienia w naszym zarysie:

treść seo

Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji do swojego konspektu, odwiedź same strony i przejrzyj ich podtytuły. Pomoże to Tobie w zrozumieniu struktury treści, jak również podpowie, które tematy podrzędne zostały pominięte. Na przykład, jeśli otworzymy dwa najlepsze przewodniki dotyczące „przelewowego parzenia kawy” i użyjemy paska narzędzi SEO Ahrefs, aby wyświetlić podtytuły, zobaczymy, że oba mówią o sprzęcie:

nagłówki SEO
artykuł SEO projektowanie

Jest to prawdopodobnie ważna rzecz do uwzględnienia. Widzimy też, że oba poradniki zaczynają się od definicji. To ma sens i jest prawdopodobnie najlepszym punktem wyjścia dla każdego przewodnika dotyczącego wyżej wymienionego tematu. Oto, jak może wyglądać nasz ostateczny konspekt dotyczący wyszukiwania w tym temacie:

przygotowanie artykułów SEO

4. Zacznij pisać

W końcu nadszedł czas, aby przełożyć myśli na papier i przekształcić swój zarys w „treść”. Możesz uwolnić swoją kreatywność i podzielić się swoją wiedzą ze światem. Pamiętaj tylko, aby nie odchodzić zbyt daleko od zarysu, ponieważ treść wyszukiwana powinna być przede wszystkim konkretna i od razu spełniać oczekiwania wyszukującego, z góry eliminując wszelkie treści niepotrzebne. Na tym etapie nie przejmuj się liczbą ani długością słów. Po prostu skup się na wyciszeniu myśli. Oto kilka przydatnych wskazówek, jeśli masz problemy:

 • Freewrite –  piszesz i nie przestajesz. Nie cofasz się w celu poprawienia błędów ortograficznych. Nie przepisujesz zdań. Po prostu piszesz. Jeśli to opanujesz wówczas prawdopodobnie sam się przekonasz, jak sprawnie tworzysz treści.  
 • Użyj techniki Pomodoro – polega na ciągłym pisaniu przerywanym co 25 minut pięciominutową przerwą. Powtórz ten proces tyle razy, ile jest to konieczne, aby ukończyć zawartość. ( Oto darmowy minutnik Pomodoro .) 
 • Użyj narzędzia do pisania, które nie rozprasza uwagi — Bear to moja ulubiona aplikacja, ale istnieje kilka podobnych.

Niezależnie od używanej aplikacji nie polecam używania tej, która pokazuje liczbę słów podczas pisania. To zbyt rozprasza i może sprawić, że zaczniesz myśleć: „Hej, to się robi długo” lub „Hej, to wydaje się za krótkie”. To jest rodzaj myślenia, którego chcesz uniknąć. Po prostu chcesz pisać tyle, ile potrzebujesz i nic więcej. Nie patrz zatem na liczbę słów.

5. Przytnij puch

Niezależnie od tego, czy Twoje treści będą krótkie czy długie, pierwsza wersja robocza zawsze będzie o wiele za długa. Będzie zawierała powtarzające się zdania, punkty, którymi nikt się nie przejmuje oraz zbyt długie akapity. To może wydawać się byle jakie, ale dokładnie tak powinien wyglądać pierwszy szkic. O wiele łatwiej będzie Ci przyciąć i dopracować swoje pomysły, gdy trafią one na papier, niż obsesyjnie je redagować. Oto jak to zrobić w trzech krokach:

Pierwszym krokiem jest samodzielna edycja. To tutaj przechodzisz przez pierwszy szkic i wycinasz niepotrzebny puch. Powinieneś uprościć wszelkie skomplikowane zdania i upewnić się, że wszystko jest tak zwięzłe, jak to tylko możliwe. Narzędzia takie jak Hemingway i Grammarly mogą w tym pomóc.

jak dobrze pisać pod SEO

Drugim krokiem jest poproszenie znajomego lub współpracownika o opinię. To może być trudne, ponieważ większość ludzi nie będzie chciała zranić Twoich uczuć. Polecam, aby konkretnie ich spytać co należałoby skrócić lub poprawić. Tak wyrażona prośba powinna sprawić, że nie będą czuć się niezręcznie wyrażając swą krytyczną opinię.

Trzeci i ostatni krok to runda samodzielnych edycji na podstawie opinii znajomego lub współpracownika.

Bez względu na to, jaką masz teraz liczbę słów, tak długa musi ta treść pozostać. Zbyt długa bądź zbyt krótka, to już teraz nie ma znaczenia. Ważne, że napisałeś to co jest wymagane przez wyszukiwarkę.

Czy to naprawdę takie proste?

Tak jakby. Chociaż należy pamiętać o kilku innych czynnikach, które mogą wpłynąć na decyzję. Nie należy się powtarzać. Załóżmy, że szukasz podtematów do elementu treści i znajdujesz taki, który już omówiłeś w swojej witrynie. Przewodniki dla początkujących dotyczące zdobywania linków (off-site), skierowany jest głównie na słowo kluczowe „link building”. Jeśli połączymy dwa najlepsze przewodniki dla słowa kluczowego w narzędziu do znajdowania braków tematycznych w treści, zauważymy, że osoby wyszukujące chcą wiedzieć o strategiach i technikach budowania linków:

zestawienie treści SEO

Ale o to chodzi: opublikowaliśmy już dedykowane przewodniki na temat większości z tych strategii:

 • Technika drapacza chmur
 • Blogowanie gościnne
 • Tworzenie linków do strony zasobów
 • Błędne linki zewnętrzne (prowadzące do stron z nagłówkiem 404)
 • Wzmianki o marce bez linków

Z tego powodu postanowiliśmy nie rozwlekać wszystkiego w tym przewodniku, niepotrzebnie go wydłużając. Zamiast tego zdecydowaliśmy się na zwięzłość i link do naszych przewodników na temat każdej taktyki, na wypadek, gdyby czytelnik chciał dowiedzieć się więcej. Następnie w każdym „poście podrzędnym” dotyczącym indywidualnej taktyki dodaliśmy link powrotny do naszego przewodnika po tworzeniu linków. Jest to znane jako klaster tematów lub centrum treści i jest kilka powodów, dla których może być korzystne dla SEO. Możesz napisać wiele postów skierowanych do wielu intencji. Weźmy słowo kluczowe „gościnne blogowanie” jako przykład. Przeglądając SERP, widzimy mieszankę definicji i przewodników:

SERP treści SEO

Definicje są na ogół skrócone, a przewodniki są długie. Chociaż możesz wybrać jeden format do utworzenia tutaj, możesz również rozważyć utworzenie wielu postów w różnych formatach, aby spróbować wygrać wiele rankingów. W tym przypadku oznaczałoby to stworzenie krótkiego posta typu definicyjnego i długiego przewodnika. Yoast zrobił to pomyślnie dla słowa kluczowego „kanoniczny adres URL”:

dobre treści SEO

Opcjonalnie, istnieje inna metoda pracy na konkurencyjnych słowach kluczowych. Załóżmy, że kierujemy reklamy na bardzo konkurencyjne słowo kluczowe, takie jak „SEO”. Widzimy mieszankę definicji i przewodników w SERP, ale prawie wszystkie z nich mają linki zwrotne z tysięcy stron internetowych:

treści SEO dla stron internetowych

Większość z tych stron jest przestarzała, przez wiele lat gromadziła linki zwrotne i nadal zarabia dzięki ich posiadaniu. Typowe błędne koło SEO.

problemy SEO

Konkluzja: jeśli chcesz osiągnąć dobre pozycje będziesz potrzebować mnóstwa linków zwrotnych. Będzie się Tobie ciężko przebić, pisząc artykuły podobne do innych. Twoja szansa na pozyskanie potrzebnych linków zwiększy się poprzez publikację czegoś interesującego lub innowacyjnego, a już najbardziej wtedy, gdy zależy Tobie na dodatkowych linkach. Pamiętaj, że nie oznacza to, że musisz publikować długich treści i że mogą one zawierać odnośniki do krótkich artykułów. Dobrym przykładem będzie tu strona LearningSEO.io.

nauka seo

Oryginalna wersja tego (na zdjęciu powyżej) została opublikowana w lutym 2021 roku i zawierała zaledwie 114 słów na stronie. Udało mu się jednak przyciągnąć linki,z ponad 560 domen odsyłających, w zaledwie dziewięć miesięcy.

pozyskiwanie linków zwrotnych SEO

Jak można się domyślić Aleyda nie próbuje tutaj niczego oceniać (szczególnie nie jeśli chodzi o „SEO”). Wpis został stworzony pod kątem społeczności. Nadal kwestią pozostaje pozyskanie nowych linków, nie skupiamy się na krótkiej ani długiej formie treści. Chodzi o napisanie artykułu, który jest poczytny i popularny wśród użytkowników.


Podsumowanie

Niezwykle istotne jest, aby zadowolić treścią czytelników, a nie skupiać się wyłącznie na arbitralnej liczbie słów. Pracując z zewnętrznym dostawcą należy dać mu szansę, aby po swojemu zinterpretował temat. Jeśli temat szybko się wyczerpie niech po prostu pozostanie krótkim wpisem artykułu. W odwrotnym przypadku długi artykuł należy ograniczyć. Kluczem jest tutaj odrobina elastyczności.