Zamknij
Type at least 1 character to search
Do góry
jak długo trwa pozycjonowanie strony

Jak długo trwa pozycjonowanie w Google?

Jak długo trwa pozycjonowanie w Google? (Badanie przeprowadzone przez Ahrefs)

Jeśli zajmujesz się pozycjonowaniem strony internetowej swojego klienta, to bez wątpienia, niemal każdy z nich, zadaje to pytanie: Kiedy moja strona będzie zajmować najwyższe pozycje w rankingu Google? Powszechną odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście „To zależy”, ponieważ wpływa na to wiele zmiennych: historia domeny, konkurencja, budżet, struktura strony, technologia itp. Bazując na analizie przeprowadzonej przez zespół Ahrefs na petabajtach historycznych danych rankingowych, przedstawimy ich materiał biga data dla lepszego zrozumienia tematu. Może to również dać nieco bardziej wymierną odpowiedź, coś bardziej konkretnego niż zwykłe „to zależy”.

Ile lat mają najwyżej oceniane strony?

Na początek określiliśmy, ile lat mają aktualnie najwyżej oceniane strony. Wzięliśmy 2 miliony losowych słów kluczowych i pobraliśmy dane na stronach rankingu Top10 dla każdego z nich. Co zaowocowało tym pięknym wykresem:

ile trwa pozycjonowanie strony

DYGRESJA. „Wiek” jest obliczany na podstawie daty, kiedy roboty indeksujące Ahrefs po raz pierwszy zobaczyły stronę. Ponieważ jednak indeksujemy sieć z zawrotną prędkością , rzeczywisty wiek strony powinien być bardzo zbliżony do naszych danych, jeśli nie identyczny. 

Jak widać na tym wykresie, średnia strona rankingu Top10 ma ponad 2 lata. A te, które zajmują pierwsze miejsce, mają średnio prawie 3 lata. W rzeczywistości tylko 22% stron, które obecnie plasują się w Top10, powstało w ciągu 1 roku:

ile czasu trwa pozycjonowanie

Następną rzeczą, którą chcieliśmy wiedzieć, to procent stron na każdej pozycji w rankingu miał mniej niż 1 rok:

wzrosty SEO nowych domen

Nie wygląda to zbyt obiecująco, prawda? W SERP wyraźnie dominują strony mające już swoje lata.


Jak długo trwa pozycjonowanie strony w Google?

Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, losowo wybranych zostało 2 miliony stron, które rok temu po raz pierwszy zobaczył robot indeksujący Ahrefs. Następnie prześledziliśmy historię pozycji każdej strony pod kątem każdego słowa kluczowego, dla którego została uszeregowana. Co zaowocowało tym wykresem:

ranking słów domen po roku od publikacji

Tylko 5,7% wszystkich badanych stron znalazło się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania w ciągu 1 roku dla co najmniej 1 słowa kluczowego. Strony z witryn o wysokim ratingu domain rate (DR), radziły sobie znacznie lepiej niż strony o niskim DR. Nie powinno to dziwić, ponieważ wskaźnik Domain Rate (pokazujący siłę profilu linków zwrotnych witryny) dobrze koreluje z rankingami Google. Następnie przyjrzeliśmy się tym 5,7% szczęśliwych stron, aby zobaczyć, jak szybko dostali się znikąd do pierwszej dziesiątki. Większości z nich udało się to osiągnąć w około 61 do 182 dni.

Patrząc na ten wykres, możesz pomyśleć, że stronie zajmuje średnio od 2 do 6 miesięcy, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce Google. Ten argument jednak, nie ma tu większego znaczenia, ponieważ te dane dotyczą tylko 5,7% stron, które miały przysłowiowego fuksa przy osiągnięciu pozycji w pierwszej dziesiątce, w czasie krótszym niż rok – podczas gdy prawie 95% wszystkich stron, które badaliśmy, w tym terminie nawet nie zbliżyło się do wejścia do pierwszej dziesiątki. Ponownie obliczyliśmy również dni performance’u dla popularnych słów, na podstawie miesięcznej liczby wyszukiwań słów kluczowych:

dni potrzebne do osiągnięcia pozycji SEO

Tylko 0,3% stron znalazło się w pierwszej dziesiątce dla słowa kluczowego o dużej liczbie odwiedzin w mniej niż rok. A oto dynamika tych 5,7% „szczęśliwych” stron, w podziale na liczbę wyszukiwań słowa kluczowego, dla którego zostały umieszczone w rankingu:

big data czas na uzyskanie pozycji

Najwyraźniej możesz pozycjonować słowa kluczowe o małej liczbie słów kluczowych w bardzo krótkim czasie, podczas gdy te o dużej liczbie słów kluczowych potrzebują prawie roku, aby dostać się do pierwszej dziesiątki. Ale znowu nie zapominaj, że te dane dotyczą tylko 5,7% „szczęśliwych” stron, które znalazły się w pierwszej dziesiątce w ciągu roku. Zdecydowana większość stron nie działa tak dobrze.


Co to wszystko znaczy?

Czy nasze badanie dało jednoznaczną odpowiedź na pytanie „ile czasu zajmuje rankingowanie”? Nie. Ale przynajmniej pokazaliśmy, że prawie 95% nowo publikowanych stron nie trafia do pierwszej dziesiątki w ciągu roku. A większość „szczęśliwców”, którym udaje się tam dotrzeć, robi to w około 2-6 miesięcy. Właściwie nie należy nazywać tych stron „szczęśliwymi”, ponieważ powodem, dla którego znalazły się w pierwszej dziesiątce w mniej niż rok, jest najprawdopodobniej ciężka praca i świetna znajomość SEO, a nie szczęście. Dołącz do szczęśliwego grona klientów Front Row i podejmij z nami współpracę. Zajmiemy się pozycjonowaniem Twojej strony lub sklepu internetowego.

jak długo trzeba pozycjonować stronę

Nie marnuj swojego czasu i zleć pozycjonowanie strony naszym ekspertom. Zdecydowana większość projektów osiągnęła z nami fenomenalne rezultaty.