Zamknij
Type at least 1 character to search
Do góry
mierzenie KPI SEO sukces

Mierzenie sukcesu SEO

Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) jest lekceważona przez właścicieli witryn e-commerce. Pomimo faktu, że SEO ma jeden z najwyższych zwrotów z inwestycji w każdej kampanii marketingowej e-commerce, wiele sklepów internetowych pomija lub lekceważy swoją organiczną widoczność w wyszukiwarce. Zamiast tego, decydują się polegać na mediach społecznościowych lub reklmach płatnych, które mogą być dobrym kanałem sprzedażowym dla firm, jednak wymagają one stałego wysiłku i strumienia dochodów. Wydatki na reklamy kosztują firmy miliardy dolarów każdego roku — kwota, która tylko rośnie . 

Z drugiej strony, SEO wymaga przede wszystkim wysiłku z góry — po ustaleniu pozycji możesz praktycznie dokonywać sprzedaży na autopilocie bez powtarzających się wydatków. Biorąc pod uwagę te fakty, zrozumienie najlepszych praktyk SEO pomoże przekształcić i odblokować praktycznie każdy biznes e-commerce.


Strategia SEO na stronie

SEO on-site dla platform e-commerce polega na zachowaniu struktury słów kluczowych i ulokowanie ich we właściwych miejscach. W ten sposób gwarantujemy, że Google dokładnie zrozumie sens o logikę każdej z podstron sprzedażowych sklepu internetowego. SEO on-site, czyli optymalizacja strony to niezbędny proces pomagający zaistnieć platformie e-commerce w ramach innych funkcji strony wyników wyszukiwania (SERP features). Czynniki, które obejmują ranking SERP, w tym:

 • Badanie słów kluczowych w e-commerce.
 • Badanie słów kluczowych stanowi podłoże kampanii SEO dla e-commerce.

Jeśli źle zaprojektujemy agregaty słów kluczowych, wydarzy się jedna z dwóch rzeczy:

 • Adresowane będą słowa kluczowe o zbyt dużej trudności pozycjonowania, a ich dotarcie do pierwszej strony zajmie długie miesiące a nawet lata.
 • Umieszczane w rankingu słowa kluczowe nie generują ruchu ani nie zachęcają klientów do zakupów.

Żadna z tych sytuacji nie jest idealna, dlatego badania słów kluczowych w e-commerce są ekstremalnie istotnym elementem. Strategię należy opierać na słowach kluczowych, które są łatwe do pozycjonowania, mają przyzwoitą liczbę wyszukiwań i wysoki współczynnik konwersji. Pamiętajmy jednak, że selekcja słów kluczowych to coś więcej niż tylko trudność pozycjonowania lub ilość osób wyszukujących ich w miesiącu. Cztery przedstawione poniżej opcje pomogą w przeprowadzeniu badania słów kluczowych dla e-commerce, znalezieniu trudności słowa kluczowego (KD) i liczbie wyszukiwań oraz zdefiniowaniu intencji kupującego.


Upewnij się, że wybierasz właściwe słowa kluczowe

Niestety, ten krok wymaga profesjonalnych narzędzi SEO do zebrania odpowiedniej analizy słów kluczowych. Praca z big data pozwala wyłonić najlepsze z nich, a uzyskiwanie rezultatów skrócić nawet do kilku tygodni. Określamy trudność słowa kluczowego , liczbę jego wyszukiwań, przypisując im również intencje kupującego. Pomaga to w dobieraniu słów kluczowych na podstronach.

Wspomóc możemy się planerem słów kluczowych Google , określając przybliżoną liczbę wyszukiwań i CPC. Tu również wydobędziemy informacje o intencji kupującego. Brakować będzie danych na temat trudności słowa kluczowego (KD) oraz sezonowej wartości zasięgu. Podchodząc do działań SEO na poważnie, i chcąc zmaksymalizować zasięg słów kluczowych oraz ich różnorodność, warto rozważyć utworzenie macierzy słów kluczowych (keyword matrix). Macierz słów kluczowych służy do prac typu data mining, czyli precyzyjnych analiz oraz znajdowania sposób na wynajdowanie nowych wystąpień słowa kluczowego. Organizowanie takich danych posłuży szybkiemu określaniu najlepszych możliwych słów kluczowych do użycia na konkretnych typach podstron sklepu internetowego. Podstawową metryką takiego agregatu są KD, liczba wyszukań oraz intencja wyszukiwania.


Użyj serwisu Amazon do analizy słów kluczowych

Amazon jest kopalnią słów kluczowych o wysokiej intencjach zakupowych. Serwis buduje wyłącznie komercyjne zasięgi, a użytkownicy używający wyszukiwarki Amazon, karmią agregaty big data nowymi wystąpieniami słów kluczowych. Aby znaleźć słowa kluczowe w serwisie Amazon, należy rozpocząć poszukiwania od głównych słów kluczowych. W odpowiedzi Amazon wypluwa sugestie autouzupełniania. Są to propozycje słów kluczowych uzupełniających – umieść je w agregacie keywords matrix aby zachować je na później. Jak możesz sobie wyobrazić, jeśli masz setki lub tysiące produktów, może to zająć dużo czasu. Na tym etapie stosujemy narzędzie propozycji słów kluczowych Amazon . W wygodny i szybki sposób, automatycznie zbiera nam ono sugestie autouzupełniania z wyszukiwarki Amazon dla każdego wpisanego słowa kluczowego. Pobieramy taką listę do CSV i dodajemy do macierzy słów kluczowych, na której będziemy nieustannie pracować.

Aby znaleźć słowa kluczowe w serwisie Amazon, należy rozpocząć poszukiwania od głównych słów kluczowych. W odpowiedzi Amazon wypluwa sugestie autouzupełniania. Są to propozycje słów kluczowych uzupełniających – umieść je w agregacie keywords matrix aby zachować je na później. Jak możesz sobie wyobrazić, jeśli masz setki lub tysiące produktów, może to zająć dużo czasu. Na tym etapie stosujemy narzędzie propozycji słów kluczowych Amazon. W wygodny i szybki sposób, automatycznie zbiera nam ono sugestie autouzupełniania z wyszukiwarki Amazon dla każdego wpisanego słowa kluczowego. Pobieramy taką listę do CSV i dodajemy do macierzy słów kluczowych, na której będziemy nieustannie pracować.

seo amazon analiza słów kluczowych

Znajdowanie słów kluczowych poprzez analizę konkurencji

Praktycznie każdy sklep internetowy ma sporą ilość konkurentów zajmujących wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Dlaczego by nie skorzystać z ich witryn e-commerce aby zainspirować się słowami kluczowymi. Najpierw należy wyszukać słowa kluczowe w Google, następnie wybrać konkurenta i przeanalizować jego strony kategorii i produktów pod kątem potencjalnych słów kluczowych. Zasadniczo, nie warto ślepo kopiować słów kluczowych konkurencji. Każdy sklep internetowy czy stron internetowa są inne, oparte są na innych technologiach, przez co Google postrzega je również w odmienny sposób. Do tego dochodzą czynniki takie jak autorytet domeny czy jej wiek. 

Bardzo ważne jest również rozważenie okruszków (ang. breadcrumbs), zaawansowanej funkcji nawigacji pomagającej Google skanować i indeksować sklep internetowy. Element breadcrumbs (okruszków) łatwo sprawdzić można wpisując swoją witrynę do Google. Jeżeli struktura breadcrumbs wygląda tak:  twojastrona.com / kategoria / podkategoria, konfiguracja breadcrumbs jest poprawna.


Użycie dedykowanych narzędzi SEO do doboru słów kluczowych

Eskperckie narzędzia SEO znacznie przyspieszają pracę nad selekcją słów kluczowych. Stosujemy je kombinacyjnie do uzyskania analizy słów kluczowych, analizy konkurencji, budowania linków zwrotnych i wielu innych. Dzięki łatwemu w użyciu systemowi narzędzi i stosowaniu technik data mining w już obszernych raporatach, ranking słów kluczowych w serwisie online klienta i konkurencji podany jest jak na dłoni. Pozwala to zobaczyć jak i gdzie plasuje się strona, oraz jakie ulepszenie stosować w walce o lepsze pozycje.

Strony produktowe w e-commerce

Strony produktów i kategorii są prawdopodobnie najważniejszymi stronami dla działań SEO. Jeśli za pośrednictwem Google ktoś na nie trafi, od razu prezentowana jest takiej osobie kompletna oferta produktów lub usług z tej kategorii. Poprawna optymalizacja powinna stosować główne słowo kluczowe dotyczące podstrony w następujących miejscach:

W adresie URL

Umieszczenie podstawowego słowa kluczowego w adresie URL to prosty sposób na poprawę rankingu wyszukiwania. Jest to szczególnie istotne w przypadku witryn pozycjonujących się w bardziej konkurencyjnych niszach. Zoptymalizowane adresy URL stanowią dodatkowy sposób na uzyskanie przewagi nad konkurencją oraz zwiększenie szans na ruchu organiczny. Adaptowany w ten sposób URL może nieść w swej strukturze słowo kluczowe najlepiej dopasowane do rankingów stron kategorii.

W tytule tagu (H1)

Znacznik tytułu strony lub znacznik H1 powinien również zawierać słowo kluczowe. Synergia pomiędzy analogicznym stosowaniem terminologii w meta danych, adresacji URL oraz tytułach H1 strony wyraźnie wskaże algorytmom cel takiej treści. 

W sekcji <body> treści HTML

Sytuacja staje się nieco trudniejsza w przpyadku treści w sekcji body kodu HTML. Większość kategorii w e-commerce bezpośrednio przedstawia produkty i nie zawiera krótkiej treści wprowadzenia. Na pewno nie jest to idealne dla algorytmów Google. Najlepiej byłoby dążyć do co najmniej 300-wyrazowego wstępu ze słowem kluczowym zawartym co najmniej 2-3 razy.

W tekście alternatywnym grafik

Ponieważ Google nie potrafi rozpoznać co znajduje się na grafice, wykorzystuje teksy alternatywny. To z niego pobiera informacje i karmi swój indeks grafik. Tekst alternatywny grafiki daje kolejną możliwość umieszczenia słowa kluczowego na stronie.

W metadanych.

Mimo iż uwzględnienie słowa kluczowego w samych metadanych nie wpływa bezpośrednio na rankingi, może znacząco poprawić współczynnik klikalności (CTR). Niejednokrotnie wykazano, że poprawia to ranking. Główne słowo kluczowe w tagach meta description i title, Google pogrubia w ramach wyników wyszukiwania. Uzupełnienie meta danych według analizy słowa kluczowego i powtórzenie tego zarówno dla wszystkich stron kategorii oraz stron produktowych może istotnie wpłynąć na SEO performance.


Content marketing

Treść gra coraz istotniejszą rolę w nowoczesnej strategii marketingowej. W rzeczywistości, według badania przeprowadzonego przez Oberlo :

 • 96% decydentów marketingowych twierdzi, że content marketing był skuteczny dla ich marki.
 • Ponad połowa marketerów wykorzystuje ruch organiczny do mierzenia sukcesu swoich treści.
 • 70% marketerów aktywnie inwestuje w content marketing.

Wysokiej jakości treści to jeden z najłatwiejszych sposobów na pozycjonowanie sklepu e-commerce i uzyskanie większej liczby słów kluczowych. Warto pamiętać, że ilość posiadanych produktów w sklepie jest swojego rodzaju paliwem SEO. Pozwalają skojarzyć z domeną setki a nawet tysiące słów kluczowych. Jeśli wyczerpią się zasoby URL strony, mówimy wtedy o ograniczonych możliwościach w zdobywaniu lepszych metryk ruchu organicznego.

Nowa treść może znacząco pomóc wypełnić te luki. Content marketing pozwala pozycjonować oba typy fraz, główne branżowe oraz te z długiego ogona. Content marketing zwiększa ruch, a ostatecznie sprzedaż, Tworzy okazję do zdobywania linków zewnętrznych do witryny sklepu internetowego, poprawiając przy tym autorytet domeny.

content marketing seo

Organizacja technicznego SEO

SEO to nie tylko słowa kluczowe. Istnieje również aspekt techniczny. Modernizacja technologicznej warstwy strony stanowi spory kamień milowy w optymalizacji. Audyt SEO to lista zmian opierająca się na „must have” dedykowanym sklepom internetowym (e-commerce SEO), gdzie należałoby przejrzeć i zrozumieć następujące aspekty witryny:

Architektura strony internetowej

Architektura lub innymi słowy struktura witryny e-commerce to sposób konfigurowania nawigacji, stron kategorii oraz podstron produktów. Zadaniem dobrej struktury e-commerce (również innego typu serwisów online) jest skrócenie drogi użytkownika w poszukiwaniu produktu. Jest jednak kilka metod i technik dla ścieżki użytkownika – przeczytaj nasz artykuł na ten temat. Istnieją dwie „złote zasady” doskonałej struktury witryny:

 1. Warto posiadać prostą i skalowalną strukturę strony internetowej.
 2. Żadne z podstron nie powinny być od siebie oddalone więcej niż trzema kliknięciami.
 3. Badanie słów kluczowych posłuży do budowy gałęzi adresów URL. Dotyczy to kategorii, podkategorii oraz produktów. 

Tak wygląda źle zaprojektowana architektura e-commerce

Ten obraz jest przykładem złej architektury witryny. Dotarcie do strony kategorii wymaga aż czterech kliknięć. Ukrycie treści wymagające aż tylu interakcji użytkownika świadczy o złej strukturze serwisu. Wartości UX są wtedy na równie niskim poziomie. Tak zła nawigacja szkodzi rankingom wyszukiwania. Widać prym strony głównej w metrykach – jest ona zmuszona wziąć na siebie cały wygenerowany ruch. Struktura linków wewnętrznych witryny rozkłada autorytet tematycznie, na poszczególne jej podstrony.

Przykład dobrej architektury e-commerce

Ten obraz jest przykładem dobrej architektury sklepu internetowego. Twoja strona główna powinna zawierać linki do wszystkich głównych stron kategorii, a potencjalnie nawet do niektórych najlepszych stron produktów. Poprawna nawigacja i struktura linków wewnętrznych pomogą podać największy możliwy autorytet ze strony głównej do wskazanych stron. Znakomicie wpływa to na pozycjonowanie sklepów internetowych o dużej ilości asortymentu.

Szybkość działania strony

Szybkość ładowania strony internetowej ma kluczowe znaczenie dla jej pozycji w rankingu i wygody użytkownika - aspekt UX. Według badania przeprowadzonego przez Radware, 51 procent kupujących online w USA twierdzi, że jeśli witryna działa zbyt wolno to nie dokonają oni zakupu. Poprawienie szybkość działania strony internetowej sprawdzić można w narzędziu Google PageSpeed Insights , podając swój adres URL. Google dokona ewaluacji dla performance'u na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych w skali od 1 do 100. Poda również elementy, którym należy się przyjrzeć i poprawić.

Przekierowania

Logika przekierowań powstała na potrzeby poprawnego i zautomatyzowanego kierowania użytkowników po stronie internetowej. Z poziomu wyników wyszukiwania jest to szczególnie istotne. Przekierowania mają duży związek z SEO. Należy jednak postępować ostrożnie w przypadku logiki przekierowań. Wyszukiwarki mocno polegają na unikalnych adresach URL i ich identyfikacji. Algorytmy Google sprawdzają stronę pod kątem przekierowań 301 próbując określić trafność tematyczną nowej strony i posiadanej na niej treści oraz zgodność słowa kluczowego z poprzednią jej wersją. Upewnij się, że istnieje połączenie między starym adresem URL a nowym, do którego prowadzi przekierowanie 301. Jeśli będzie zbyt duża rozbieżność, rankingi SEO do razu to doczują.

Struktura linków wewnętrznych

Wewnętrzne linki na stronach kategorii produktów pomagają użytkownikom i wyszukującym, nawigując ich z jednej strony na drugą. Praca nad tym elementem jest jednym z najczęściej pomijanych elementów strategii SEO. Umieszczając linki wewnętrzne na swoich stronach, tworzymy ekosystem w ramach domeny. Zadaniem takiego ekosystemu jest utrzymanie odwiedzających na wewnętrznych podstronach, zwiększając tym samym zaangażowania oraz konwersję.

Konstrukcja adresów URL

Upewnij się, że każdy z Twoich adresów URL został zaprojektowany z myślą o słowach kluczowych. Adresy URL są często generowane automatycznie, a wielu adminów pozostawia je bez zmian. Jest to trywialny błąd i utrata wartości biznesowej strony. Koncentrując naszą uwagę na odpowiednim nazewnictwie adresów URL, przyczynimy się do rozszerzenia potencjału SEO samej strony, zdobywając tym samym wyższe pozycje w rankingu Google. 

Responsywność na urządzeniach mobilnych

W 2021 roku, ponad 60% wyszukiwań w Google odbywało się na urządzeniach mobilnych. Budując mocne pozycje i prowadząc aktywności SEO, stał się to kluczowy element technicznej optymalizacji strony. Niezmiernie ważne jest posiadanie responsywnej strony dopasowanej pod urządzenia mobilne. Niezwykle ważnym jest, aby pamiętać, że indeksowanie mobilne stało się pierwszoplanowym elementem audytów SEO.

Duplikaty treści

Google natychmiast flaguje duplikaty treści na stronie. Stanowczo kara witryny, które zawierają zbyt wiele zbędnych podstron i powtarzających się dookoła treści. Należy dbać o unikalne treści w ramach produktów, usług, kategorii i nie tylko. Posiadanie oryginalnych opisów pozwoli na zdominowanie indeksu i rankingów.

Hreflang

Hreflang to atrybut HTML używany do identyfikacji języka. Kieruje się w ten sposób zagranicznych użytkowników odwiedzających nasz serwis online. Prowadząc działania SEO, hreflang okazuje się być pomocny w prowadzeniu wielojęzycznej strony internetowej. Doskonale dzieli je na odpowiednie indeksy krajowe. Należy pamiętać, że tłumaczenie strony również powinno być unikalne i dopasowane do odbiorców danego kraju. Błędne stosowanie atrybutu hreflang może zostać ukarane i potraktowane jako próba dotarcia do różnych odbiorców na całym świecie.

Adresy kanoniczne

Kanoniczne adresy URL lub atrybuty są nieodzownym elementem strony internetowej, ponieważ informuje on algorytmy Google, którą wersję adresu URL należy wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Dla podobnych tematów lub stron, przypisywane słowa kluczowe są kojarzone z różnymi adresami URL. Bez odpowiedniej optymalizacji adresów kanonicznych prowadzących do najważniejszej strony wzorcowej, wyniki SEO mogą odnotować spadek, ponieważ algorytmy Google będą wykluczać z indeksu zbędne adresy URL dublujące temat.

Sitemap

Mapa witryny (ang. sitemap) to plik zawierający informacje o stronach, filmach lub innych plikach w Twojej witrynie. Zasadniczo, mapa witryny to zestaw informacji dla Google, w których wymienione są podstrony witryny internetowej. Służy to wspomaganiu indeksowania zawartości strony internetowej. Mapy witryn stosowane są w różnorodny sposób w strategii SEO. Wskazując wyszukiwarkom gdzie szukać, pracujemy nad segmentowaniem strony dla potencjalnych użytkowników na określone tematy. Warto dodać, że podnosi to również ranking tych podstron.


Strategia budowy linków zewnętrznych

Istnieją dwa czynniki rankingowe, o które Google dba bardziej niż cokolwiek innego:

 1. Treści.
 2. Linki zwrotne.

Linki zwrotne z innych domen o wysokim autorytecie, budują ranking pozycjonowanych fraz bardziej, niż jakikolwiek inny czynnik rankingowy.  Jest to sfera off-site SEO. Bardziej skomplikowane i czasochłonne strategie off-site pochłaniają wiele lat działań, szczególnie jeśli mówimy o markach dużych, których wypracowana przez lata pozycja, już miała wiele do powiedzenia w top rankingach wyszukiwarki Google. Kupowanie takich linków na giełdzie, od publicystów czy blogerów pochłania wiele czasu. Sam off-site SEO musi być dopasowany do strategii biznesu online.

Wymienimy pięć unikalnych technik budowania linków. Podstawowe czynności dla off-site mogą bazować właśnie na nich.

1. Tworzenie linków do podstron zasobów

Zasoby strony internetowej to nic innego jak jej adresy URL. Z definicji, jedne serwisy online mają ich mnóstwo, drugie mniej. Podstawowe rozróżnienie zasobów to wpisy w aktualnościach lub blogu albo strony statyczne. Strony statyczne nie zapewniają takiego samego autorytetu jak blog. Statyczne strony są znacznie łatwiejsze do stworzenia i mogą pomóc w poprawie pozycji w rankingu. Należy pamiętać, że tworzenie nowych treści powinno uwzględniać szeroko pojętą analitykę słów kluczowych, często rozkładać temat na czynniki, a nawet odnosić się do zewnętrznych (lub też wewnętrznych) źródeł i treści.

Aby znaleźć strony zasobów, po prostu wpisz w Google „inurl:resources + X” (X to Twój produkt, temat lub branża). Po znalezieniu strony spełniającej nasze wymagania, należy dodać jej adres URL i informacje kontaktowe do arkusza kalkulacyjnego. Do zebranej listy potencjalnych klientów, wysyłamy e-mail. Treści takich wiadomości muszą być dedykowane pod danego odbiorcę. Nie komunikujmy się z autorami jak robot.

2. Partnerstwo z influencerami

Influencerzy to osoby z branży lub niszy, które mają dużą liczbę obserwujących i/lub witrynę o wysokim autorytecie domeny, ale nie są przy tym bezpośrednią konkurencją. Praktycznie każdy słyszał o influencer marketingu. Współpraca z influencerami w zakresie SEO jest jednak nieco inna. Zamiast płacić influencerowi za udostępnienie Twojego produktu w mediach społecznościowych, celem jest połączenie z naszą stroną ich stron internetowych. Może to być post na blogu zawierający opisy produktów lub link z istniejącej strony w ich witrynie.

3. Odbudowa niedziałających linków

Swoista aktywność na zasadzie naprawiania internetu. Naprawianie niedziałających linków to jedna z najłatwiejszych metod działań off-site. Wykorzystujemy do tego rozszerzenia instalowane w przeglądarce . Lokalizuje się w ten sposób witryny internetowe w niszy klienta, na których umieszony link jest nieaktualny lub niepoprawny. Analizujemy zawartość takich stron internetowych i znajdujemy niedziałające linki. Rozszerzenie przeglądarki wskaże dokładnie, gdzie taki link występuje. Jedyne co trzeba zrobić to skontaktować się z autorem strony internetowej w celu poprawienia takiego linka. 

4. Kradzież linków konkurencji.

Poprawa pozycji połączona z wyprzedzeniem konkurencji w rankingu Google. Profesjonalne narzędzia SEO pozwalają przeglądać słowa kluczowe konkurencji i dowiadywać się, gdzie linkują swoje strony. W ten sposób możemy pozyskać je dla naszych klientów. Pokrótce, wygląda to tak:

 • Wykorzystujemy ich adres domeny do przeprowadzenia audytu big data .
 • W raporcie zbierane są kompletne informacje o aktywności off-site domeny konkurenta.
 • Wykaz zawartości off-site to prawdziwy skarb takiego benchmarku SEO. Bilans linków dofollow i nofollow, ich liczba i dokładna lokalizacja gwarantują wzmocnienie strategii dla naszych klientów.

Brzmi bardzo nieuczciwie, jednak wcale tak nie jest. Są to publiczne informacje zbierane przez algorytmy big data. Dlaczego z tego nie skorzystać?

5. Publikacje gościnne.

Gościnne publikowanie na blogach lub eksperckie artykuły to świetny sposób na zdobywanie linków. Nawiązywanie relacji z ekspertami branżowymi i właścicielami serwisów branżowych, współdzielenie wiedzy - przypomina trochę networking na eventach. Obopólne korzyści dla autorów przynoszą niejednokrotnie duże zasięgi. Gościnne publikowanie treści potrafi przynieść wysokiej jakości linki dofollow do naszej strony internetowej, zwiększając przy tym nasze pozycje w rankingach słów kluczowych.


Mierzenie sukcesu SEO

SEO nie jest tak proste i bezpośrednie jak kampanie płatne i np. pay-per-click (PPC). Nie ma możliwości obliczenia ROI po dniu spędzonym na kampanii reklamowej. Symptomy są bardziej subtelne i trwają dłużej. Polegają często na niewielkich wzrostach w rankingach. Koniecznym jest trzymanie ręki na pulsie i monitorowanie postępu prac SEO.

"Śledzenie pozycji fraz za pomocą specjalnych narzędzi to podstawa."

Giełda słów kluczowych, która wraz z trendami dynamicznie się zmienia, a działania onsite i offsite w SEO dokładają tu sporo kontrolowanej dynamiki. Pozycje słów kluczowych przedstawiają cały zestaw informacji dotyczących postępów prac. Odniesienie sytuacji do historycznych pozycji fraz jest także pomocne w budowaniu widoczności strony internetowej. Już sama informacja czy większość fraz rośnie czy spada odnosi się do skuteczności prowadzonych działań. Benchmark pozycji SEO to element biznesowy, z którym zaczynają się liczyć poważni przedsiębiorcy, chcący zyskać jak najwięcej w kanale online.

"Google Analytics służy do pomiaru ruchu organicznego i wskaźników zaangażowania."

Google dostarcza darmowe narzędzia SEO. Agregują one mnóstwo istotnych informacji o stanie witryny w wyszukiwarce - Google Analytics oraz Google Search Console to niezbędne narzędzia, które powinny być zintegrowane z każdą stroną internetową. Wyciągniemy z nich m.in. takie informacje: 

 • Wzrost ruchu organicznego oraz dystrybucję na kanały ruchu.
 • Landing page , na który dociera ruch z wyszukań organicznych.

Już te dwie informacje są wystarczające by określić słowa kluczowe odgrywające największą rolę dla naszej strony www. Dobrze jest potwierdzić te informacje stosując wyszukiwanie incognito.


Słowem podsumowania

Ruch na stronie internetowej to wiele różnych kanałów: media społecznościowe, płatne reklamy czy e-mail marketing. Ruch organiczny pochodzący z wyszukiwarek jest najbardziej wartościowym kanałem online. Określa się go często jako "bezpłatny", samowystarczalny i trwały. Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa lub sklep internetowy generowały większy ruch organiczny, a już na pewno spełniały oczekiwania odwiedzających je użytkowników, skontaktuj się z jednym z ekspertów Front Row Polska. 

Wspólnie dobierzemy najlepszą strategię SEO e-commerce lub innego typu biznesu online.

Prosta kampania SEO może skutkować wykładniczo większą sprzedażą. Co najlepsze w tym wszystkim? Osiągnięcie optymalnego pułapu sprzedaży nie musi trwać latami. Stosując się do tego krótkiego przewodnika, Twój biznes znajdzie się tam w mgnieniu oka.


Przemysław Kasiorek

Przemysław Kasiorek
CEO Front Row Polska

10 lat na rynku technologii i budowania zasięgów online.
Z pasją rozwija kilka międzynarodowych spółek.
Lubi dynamiczny rozwój sytuacji.